Przejdź do treści

Veeam + Debian + Fast Clone (XFS Reflink)

  • przez

W wersji 10 Veeam Backup & Replication pojawiła się funkcjonalność Fast Clone. Ogólnie rzecz biorąc jest to technologia, które redukuje zużycie miejsca i zwiększa szybkość wykonywania pełnych kopii syntetycznych oraz modyfikacji łańcuchów kopii zapasowych. Polega to na wykorzystaniu referencji do istniejących już bloków, a bloki są kopiowane tylko w przypadku modyfikacji plików.

Zarówno zwiększenie szybkości jak i zmniejszenie objętości kopii zapasowych są w którymś momencie bardzo cenne.

Sam Fast Clone działa albo na Linuksach z XFS albo na Windows Server z ReFS. W tym wpisie pokażę jak to zrobić na podstawie Debiana. Należy przy tym dodać, że Veeam oficjalnie wspiera tylko Ubuntu 18.04 i wyżej. Dla innych dystrybucji jest to ciągle oznaczone jako eksperymentalne. Wybrana dystrybucja musi mieć odpowiednio wysoką wersję kernela, jak również xfs_utils wspierający reflink.

Zaczynamy od tego, że musimy wybrany wolumen sformatować jako XFS, z opcją reflink. Zamiast sdc1 należy oczywiście użyć właściwego wolumenu.

mkfs.xfs -b size=4096 -m reflink=1,crc=1 /dev/sdc1

Wszystkie przykłady będą realizowane na Veeam Backup and Replication Community Edition, która to wersja ma darmowe 10 instancji i dla małych instalacji ma naprawdę wszystko co potrzeba. Po szczegóły zapraszam na stronę producenta.

Sam Backup Server był instalowany na Windows Server 2019 Standard.

Zaczynamy od dodania serwera Debian 10 jako Backup Repository – Direct attached storage.

Ja używam oczywiście kluczy SSH, które można na tym etapie dodać. Przy pierwszym połączeniu trzeba zaakceptować odcisk palca.

W szczegółach konta użytego do połączenia ja używam następujących opcji i jednocześnie dodaję usera veeam do sudoers z prawami wykonywania wszystkich komend na poziomie root bez podawania hasła. Pewnie dałoby się bardzo ograniczyć, ale jak z tym kiedyś eksperymentowałem, to kreator nie potrafił potwierdzić, że system plików XFS wspiera reflink, który jest potrzebny do działania Fast Clone.

Wybieramy szczegółowo do którego katalogu mają być zapisywane kopie zapasowe veeam.

Zaznaczamy opcję użycia Fast Clone na XFS. Ewentualnie limitujemy liczbę jednoczesnych zadań – jeżeli mam wolniejszy storage na kopie zapasowe.

W ten sposób dodaliśmy repozytorium kopii zapasowych ze wsparciem dla Fast Clone. Będzie to użyte dopiero po wykonaniu następnej pełnej kopii zapasowej lub po operacji kompaktowania kopii zapasowej.

Szczegółowe info można znaleźć oczywiście w dokumentacji producenta:

https://helpcenter.veeam.com/docs/backup/vsphere/backup_repository_block_cloning.html?ver=100